Arrondissement de Lyon
cer acoperit de nori
0.1 ° C
1.8 °
-0.6 °
74 %
0.6kmh
100 %
sâm
1 °
Dum
11 °
lun
11 °
mar
11 °
mie
14 °
sâmbătă, 15 februarie 2025
mapamond🌐media

Franţa acuză: Un avion francez de patrulare maritimă a fost ţinta intimidărilor ruseşti

Must read

Un avion francez de patrulare maritimă a fost ţinta intimidării ruse miercuri deasupra Mării Baltice, a declarat vineri ministrul francez al Apărării, potrivit Reuters.

Avionul patrula în spaţiul aerian internaţional când a fost localizat de radarul unui sistem de apărare sol-aer S400, a declarat ministrul apărării Sebastien Lecornu.

„Această acţiune agresivă a Rusiei este inacceptabilă”, a scris el pe X.

NATO a declarat la sfârşitul lunii decembrie că îşi va spori prezenţa în Marea Baltică după presupusa sabotare a unui cablu electric submarin şi a patru cabluri de internet.

Avionul francez efectua o misiune de observare NATO în largul Suediei, monitorizând navele în cadrul eforturilor de a supraveghea navele suspecte.

https://epochtimes-romania.com/news/franta-acuza-un-avion-francez-de-patrulare-maritima-a-fost-tinta-intimidarilor-rusesti–366039

- Advertisement -spot_img

More articles

Lasă un răspuns

- Advertisement -spot_img

Latest article

Descoperă mai multe la Lyon | Franţa

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura